1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

İphone 13 Özellikleri ve Ne Zaman Çıkıyor

İphone 13 Özellikleri ve Ne Zaman Çıkıyor

Bu yazımda sizlere iphone 13 hakkında konuşulan dedikodular neler, İphone 13 özellikleri ve ne zaman çıkıyor bunun hakkında bilgi vermek istiyorum.

İphone 13 Ne Zaman Çıkıyor

Eylül Ayının büyük olasılıkla 14’ü yani salı günü lansmanı yapılması beklenen iphone’lar nasıl olacak bir bakalım. Öncelikle lansmanda sadece iphone değil Apple Watch 7 serisi
AirPods (3. nesil), iPad mini (6. nesil) ve iPad (9. nesil)’in de tanıtılması beklenilmekte. Bizi ilgilendiren kısım ise Yeni İphone 13 modeli nasıl olacak.

İphone 13 Özellikleri Nasıl Olacak


Yenilik anlamında baktığımız zaman göze çarpan ilk kısım ekran. İphone 13 Pro 6.1 inç ve Pro Max modelinde ise 6.7 inç 120 Hz tazeleme hızına sahip ekranlar ile karşılaşacağız. İphone 13 6.1 inç ve iphone mini modelinde ise 5.4 inç 60 hz tazeleme hızı bizi beklerken ekranlarda tüm serisi için OLed olacak. Ayrıca 120 hz destekleyen modeller pilden tasaruf etmek için değişken yenileme hızı kullanarak her zaman 120 hz ile karşılaşmayacaksınız. Elbette bunu büyük olasılık ile ayarlardan düzenleyebilirsiniz.

İphone 13 Pil

Ekranlar 120 hz olduğu için ve işlemci bakımından pillerin daha gelişmiş kapasiteye ihtiyacı var. Sızıntılara göre pro max modelinde 4.350 mAh batarya kullanılması beklenilmekte. Pro ve düz 13 modelinde 3.095 mAh pil, mini modelinde ise bir avantaj gözükmesi beklenilmiyor ama 2.400 mAh batarya tahmin edilebilmekte.

İphone 13 İşlemci (A15 Bionic)


İşlemci konusunda her yeni cihazda olduğu gibi bir yenilik elbetteki var. Tüm serisinde 5nm A15 Bionic işlemci gözükmekte. A14 işlemci ile arasında elbetteki hız anlamında ve kamera için yapay zeka gibi üst düzey verimlilik sağlayacak. Bu olmazsa olmaz elbette.

İphone 13 Kamera Nasıl Olacak

Kameralara geldiğimiz zaman ise tasarımsal anlamda içimizi rahatlatmasa bile değişiklik bulunması bekleniliyor. mini ve 13 modelinde kameralar çapraz konulması büyük bir olasılık diğer pro ve max modeli aynı konumlandırmada kalacak. Kamera boyutları bir tık büyük olabilir. Burada farklı kaynaklarda Pro Max modelinde 4 adet arka kameraya sahip olacağı sızdırılmış. Şahsen ben beklemiyorum iphone’dan belki 14 modelinde olabilir. En sevindirici haber ise video esnasında porte videolar çekebileceksiniz. Bu ne diyenleriniz varsa siz video çekerken arka tarafınız bulanık olacak. Bu özellik aslında 12 modelinde olması bekleniliyordu. Umarum bu seride karşılaşabiliriz. Olmazsa olmazımız lidar sensörü. Bu tarayıcı ile birlikte kamera önündeki cisimlerin uzaklıklarını ve derinliklerini çok daha net bir şekilde tespit etmeye yarıyor. 3 boyutlu teknolojinin olmazsa olmaz bir parçası. Kamera 12 megapiksel olacak iphone bu değeri fazlalaştırmayı düşünmüyor. Ağırlıklı durduğu kısım sensörler.


Cihazda tasarımsal anlamda bir yenilik olarak ekranda bulunan çeltik ufalacak. Böylelikle göz yormasına bir tık son verebileceğiz diyebiliriz. Keşke tamamen kaldırsa. ekran içerisinde gömülü parmak izi sensörü bulunması beklenilmiyor. Ama iphone 13 çıkmadan 14 hakkında konuşulan detayların
içerisinde ekranın içine gömülü lazer bir parmak izi okuyucunun olması hakkında dedikodular çıktı. Kapasiteye baktığımızda ise bir yenilik olması gözükmekte. iPhone 13’ün Pro versiyonlarında 1 TB depolama seçeneği olması, iPhone 13 ve iPhone 13 mini modelleri ise 512 GB’a kadar depolama seçeneği olması beklenilmekte. Fiyatlar konusuna geldiğimiz zaman İphone 12 ile aynı fiyatlara satılacağına bazı araştırmacılar kesin gözü ile bakmaktalar. Böyle olursa umarım iphone 12’ler düşer bende gider iphone 8 alırım. Şaka bir yana fiyatlar bence eğer tahmin edildiği gibi olursa çok tatmin edici. Fiyatların artmama sebebi ise çok fazla yeniliğin olmaması cihazlarda. Ayrıca Apple’ın bu yıl 150 milyon iPhone 13 üretmesi bekleniyor.
Sizler yeni İphone modellerini nasıl buldunuz, tasarımsal anlamda değişmesini istediğiniz bir kısmı olmalı mıydı. Yorum kısmında bizimle düşüncelerini paylaşırsan sevinirim.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap