0
LütfenOturum aç VeyaKayıt OlGönderiyi Beğen

Bu içeriğimde sizlere tamamen kendi duygu düşüncelerime yer vererekten iphone almak mantıklı mı değil mi sizlerle bu konuyu konuşmak istiyorum. 

İphone Almak İçin Sebep

Çok fazla değil bundan tam 8 sene öncesi artık herkes İphone cihazlara hakim olmuştu. İlk çıktığı günden beridir yani 2007 yılında hep fiyatı ön planda olmuştu. Günümüzde de artık kur farkından dolayı fiyat politikasını aşmış değiliz. Şu anda en yeni ve alınabilecek bir cihaz olarak İphone 11 diyelim.  Bu içeriği yazdım tarih ile ortalama fiyatı 10 bin bareminde gezmekte.

Bundan tam 1 ay öncesi ise bu cihaz 7 bin lira kusur arasında gidiyordu. Etrafınızda baktığınız zaman bir arkadaşınızda bir akrabanızın elinde görmüşsünüzdür. Hatta biraz daha genişlettiğimiz zaman alanımızı kafede yada caddede gezerken her on kişinin 8’nde bu cihazı görebiliyorsunuz. Sanki bedava dağıtıyorlar gibi.

Aslında o 8 kişinin de 6 sının durumu iyi değil. Açık konuşmak gerekirse ülkemizde biraz gösteriş meraklısıyız. Bu ayrı bir konu evet ama eğer sırf telefonda gösteriş yapacaksak ben buna razıyım. Siz okuyucular hayret bu ne diyor diyebilirsiniz.

Sizlere bir örnek vermek istiyorum bu tamamen gerçek. Evet imkanımızın el vermediği zamanlar olabiliyor ama sırf yeni bir cihaz almak için yada sırf oyun oynamak için ucuza telefon alınıyor. Bakıyor ilk birkaç ay iyi sonra telefonun performansı bir hayli düşüyor bir yandan, senede belki 1 defa gelen güncelleme telefonu kastırıyor. Gelişen uygulamalar o telefonu desteklemiyor. E hayliyle kullanıcı telefonum eskidi yavaşladı düşüncesine girerek 3 bin liraya aldığı telefona 1 lira daha ekleyip bir üst modelini alıyor. Bu döngü bu şekilde hep devam ediyor. Ayrıca o aldığı 3 bin liraya telefonun da değeri kaybediyor. Sebebi android olması ve aldıkları cihazın da tutulmamasından kaynaklı. Ben buna bilinçsiz harcama demek istiyorum. Burada bir ayrıntı vermek istiyorum günümüzün popüler amiral gemisi olan android cihazlara hiç lafım yok o apayrı bir konu.

İyimser bir tablo çizmeye kalktığımızda 2 senede minimum 2 adet telefon değiştirsin üç aşağı beş yukarı 8 bin lira tutar. Baktığımızda bu cihazlar üst segment olmadığı için ömürleri çok kısa olmakta ve cihazlara güncelleme almama konusunda sıkıntılılar.

İphone Almak Mantıklı Mı?

Gelelim İphone cihazlara alınabilir bir cihazın fiyatı minimum 10 bin lira. Telefon hem üst segment hem yıllarca güncelleme alıyor ve en önemlisi ise uygulamalar tamamen optimize şekilde sorunsuz çalışıyor. Gençler bu konuda biraz daha bilinçlendi bir ios cihaz alıp 4 5 sene rahat kullanıyorlar. Elbette alırken biraz zorlana biliniyor fiyat konusunda, ama emin olun çok fazla telefon değiştirmektense bir defa alınır kafanız rahat eder. Teknik özelliklerine çok fazla bahsetmek istemiyorum elbette ios cihazlar sosyal medya uygulamalarında oldukça iyi. Bir ios cihaz ile hikaye atmak var birde android cihaz  ile atmak var. Bu içeriğimde sizlere Apple ürünlerini övüyorum gibi gözüküyor, ama bu işin içerisinde olduğumdan dolayı, tüm teknolojik cihazlarla az çok hakimim gördüğüm ve deneyimlerimin neticesinde Apple ön planda. Elbette sizlerin düşüncesi farklı olabilir. Zaten yazımın başlangıcında da şahsi düşüncelerim demiştim. Bu dönemde dolar arttı ve teknolojik cihazların da fiyatı arttı sizler bunu da göz önünde bulundurarak düşüncelerinizi bizimle yorum kısmında paylaşırsanız sevinirim. Bu yazımda İphone almak mantıklı mı? diye sizinle fikirlerimi paylaştım.  O zaman seninle başka bir makalede görüşmek üzere hoşça kal.

Thronmax Mdrill One Mikrofon İncelemesi
WhatsApp Plus İndir
Ad Area

Reactions

1
0
0
0
0
0
Bu gönderi için zaten tepki gösterdiler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir