1. Ana Sayfa
  2. Gündelik

Laptop mu Masaüstü mü?

Laptop mu Masaüstü mü?

Herkese merhaba dostlar bugün sizlere Laptop mu Masaüstü mü? adlı makalemiz sizlerle. İsterseniz yazımızın altında videoyu izleyip bilgi sahibi olabilirsiniz.

Laptop mu Masaüstü mü?

Yeni bilgisayar alacak olan kişilerin, en az 1 kez dahi olsa acaba masaüstü bilgisayar mı yoksa laptop mu almalıyım diye aklından geçmiştir. Bu yazımda sizlere her iki alternatifin artılarından ve eksilerinden bahsedeceğim. Biraz önce girişimde de bahsettiğim gibi hangi tip bilgisayar daha mantıklı, sizlerle hiç gecikmeden anlatmaya başlayayım. İlk olarak ele alacağım konu fiyat. Pandemi sürecinde baktığımız zaman fiyatlar aldı başını gidiyor.

Artık piyasada normal laptop yerine gaming laptoplar çıkmış durumda. Fiyatlarına baktığımız zaman min.7 bin tl. Masaüstü bilgisayar fiyatları ise 8 bin gibi fiyatlarda geziyor. Her ikisine de baktığımız zaman fiyatlar arasında çok bir fark yok gibi. Burada parantez açmak istiyorum (çok üst segment bilgisayar özelliklerini seçmediğimiz taktirde.) Fiyat konusunda çok fazla durmak istemiyorum, çünkü burada size bağlı bütçe olarak bizim amacımız farklı.

Gelelim diğer maddemize eğer önünüzde üniversite gibi faktörler varsa laptop tercih edilebilir. Ama Gününüz evde geçiyorsa elbette ki tercih masaüstü olmalı. Sebebine gelecek olursam. Laptoplarda ilerleyen zamanlarda modifikasyon yapmak zor. Örneğin bir ekran kartı takmak yada işlemci değiştirmek çok zor ve imkansıza yakın. Ama masaüstü bilgisayarlarda ilerleyen zamanlarda parçaları üst segmentlere çıkartabilirsiniz. Bunun içerisinde makul fiyata hazır sistem alıp kendiniz de ilerleyen dönemlerinizde ekran kartı işlemci gibi parçaları değiştirirsiniz. Peki bu neden önemli oyun teknolojisi gelişiyor ve kullanmış olduğumuz ürünler belli bir sene sonra ne yazık ki performans olarak düşüyor bunları göz önüne aldığımız zaman 1 puan dahi olsa masaüstü önde. Oyun dediğimiz zaman ekran çok önemli. Baktığımız zaman birçok yayıncı ve oyuncular çift ekran kullanıyorlar. Bunlarda masaüstünün avantajları. Elbette laptop’unuza takabilirsiniz ama ekran kartı performansı masaüstünde ki kadar verimli olmaz oyunlarınızda sıkıntıya düşersiniz. Performans olarak her ikisine değinecek olursam laptoplar az güç tüketiyor ve bundan kaynaklı
elektrik ücreti düşük olabiliyor. Bundan kaynaklı da dediğimiz gibi laptoplar tam performans sağlamak adına bi tık düşük. Ama Masaüstü bilgisayarlar direk olarak güç aldığı için parçalar tam performans sağlıyor ve buda elektrik ücretini arttırıyor.

Elektrik ve Soğutma

Baktığımızda elektrik faturasını göz ardı edebiliriz. Isınma konusuna değindiğimiz zaman ise, laptolarda stock fan ile gelmektedir. Daha sonrasında isterseniz laptop soğutucusu ile az bir şey idare edebilirsiniz ama masaüstü tercihimizde ise stock fan haricinde kule tipi soğutucu veya isterseniz de sıvı soğutma tercih sebebi olabiliyor. biraz önce de bahsettiğim gibi masaüstü bilgisayarları modifikasyon yapması çok zor değil, hayal gücünüze ve birazda maddiyata bakıyor.

Gezi ve Çalışma Ortamı

Diğer maddemize geçerken Biraz önce aslında az da olsa değinmiştim eğer tatile gidiyorsanız yada ofis vb yerlerde işleriniz varsa laptop. Ama amacınız asıl olarak oyun oynamak yada yayın yapmaksa masaüstü bilgisayar tercih diyebilirim. Bende şu anda yeni bilgisayarımı almadan önce laptop mu alsam diye düşündüm. Ama işim gereğince ileriki zamanlarda bilgisayarın parçalarını yükseltebilirim düşüncesi ile almadım.

Tanıdığım birkaç kişi laptop aldı ve onlarda pandemi sürecinin ortasında sattılar masaüstü bilgisayara geçtiler. Bu bilgilerim aslında bakıldığı zaman sizlerin de aklına gelmiştir ama ben bir kullanıcı olarak yorumlarımı sizlerle paylaşmak istedim. Bende tercihimi masaüstünden yana kullandım, peki senin fikrin şuanda nedir yorum kısmında yazarsan diğer arkadaşlarımızda fikir sahibi olacaklardır. Umarım yazım hoşuna gitmiştir.
bir başka yazıda seni görmek üzere görüşürüz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap