Selam millet, Dünya ve Ülkemiz zor durumlardan geçiyor ne yazıkki Covid-19 (Corona Virüsü) Bugün yapılan en son testlerde (16 Nisan 2020) tarihinde Türkiye için Dr. Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, bugün gerçekleştirilen 40.427 testten 4.801’inin pozitif çıktığını bildirdi. Ayrıca 125 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyuran Dr. Fahrettin Koca toplamda 7.089 hastanın da iyileşerek taburcu edildiğini söyledi. Bu bilgiler ile ülkemizde bugüne kadar 518.143 test yapıldı. 74.193 kişiye ulaşan korona virüs 1.643 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Dünya’da ve Ülkemizde hızlı bir arayış olan bu virüsün ilacı veya aşısı ne zaman bulunacak bu soruya cevap olarak yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dünya’da olduğu gibi ülkemizde’de aşı ve ilaç çalışmaları sürüyor. Ülkemizde başlıca çalışma sürdüren Prof. Dr. Ercüment Ovalı bulunmaktadır. Çalışmalarına adım atarken 23 Nisan Tarihi’ni işaret etmişti. Ama bugün birkaç saat önce Twitter hesabından yapmış olduğu duyuru ile Ülkemize ve Dünya genelinde konuşacak bir yazı paylaştı.

CORONA VİRÜSÜ AŞISI – İLACI BULUNDU MU?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı Twitter hesabında paylaşmış olduğu yazı;

1 aydır lab.da çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyorki insanların hayatını kurtarabilir. Insanların hayatından gün çalmak istemedik..Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarima tesekkur ederim

Paylaşmış olduğu yazıdan şunları çıkartabiliriz. Dornaz Alfa aslında bir ilaç değildir. İlacın içerisinde bulunan etken maddedir. Prof. Dr. Ercüment Ovalı Dornaz Alfa maddesi bir umut olacağını bildiriyor. Ve En son Paylaşmış olduğu Twitten tekrardan 23 Nisan’ı hedef alarak sonuçları açıklamayı planlıyor. Ayrıca Tedavisini bulduk anlamında değil, faydasını hızlı bir şekilde gösteriyor demektedir.

DORNAZ ALFA İLACI NEDİR?

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinan formudur. Bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da adlandırılır. Bu ilaç, KF (Kistik Fibrozis) hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötro fillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.